Ekrany ledowe jako elementy scenografii teatralnych
Gdy gasną światła na widowni i milkną rozmowy, rozpoczyna się to, co stanowi o istocie teatru – magia. W tworzeniu spektakli twórcy dysponują pełnym arsenałem środków. Choć w centrum uwagi zawsze pozostaje aktor, to liczą się także inne formy wyrazu artystycznego, takie jak światło, muzyka, czy scenografia, wykorzystująca nowoczesne technologie. Dowiedz się, czy ekrany ledowe sprawdzają się, jako elementy scenografii teatralnych.
Czym są ekrany ledowe?
Ekrany ledowe zbudowane są z modułów, których podstawowym elementem są diody LED. Diody czerwone, zielone i niebieskie tworzą tzw. piksele, które poprzez sterowanie zmieniają intensywność świecenia. Z kolei bardzo duża ilość pikseli tworzy barwny obraz o niemal nieograniczonej ilości kolorów. Staje się on wyraźnie widoczny z pewnej odległości. Opisując ekrany LED, nie można pominąć ich rozdzielczości. Zależy ona od rozstawu pikseli, czyli tzw. pixel pitch. Im rozstaw pikseli jest mniejszy, tym lepsza jest rozdzielczość ekranu.
Zastosowanie i zalety ekranów LED
Ekrany LED znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdzają się podczas koncertów muzycznych i imprez sportowych. Wykorzystywane są do pokazów multimedialnych, prezentacji na konferencjach, a także w obiektach publicznych – lotniskach, dworcach, galeriach handlowych itp. Również trafiają na sceny teatralne, jako znakomity element scenograficzny. Można je instalować na konstrukcjach scenicznychw dowolnych miejscach sceny. Montowane są przez firmy, które zajmują się rozwiązaniami w zakresie mechaniki scenicznej i dostarczają niezbędne wyposażenie do obsługi spektakli, koncertów itp. Jedną z bardziej aktywnych w tej branży jest firma Piasecki i Syn z Pomiechówka, która oferuje między innymi automatykę sceniczną, sceny obrotowe, zapadnie sceniczne i roboty sceniczne.
Ekrany ledowe na wyposażeniu sceny teatralnej
Jak pokazują doświadczenia wielu teatrów na całym świecie, ekrany ledowe mogą być doskonałym elementem scenografii spektaklu. Można na nich wyświetlać dowolne obrazy statyczne lub materiały filmowe, które będą częścią scenografii lub nośnikiem ważnych dla przebiegu akcji treści. Na ekranach LED wyświetlać można również tłumaczenia kwestii aktorskich, tak jak ma to miejsce między innym w Tetrze Szekspirowskim w Gdańsku. Dzięki temu widzowie obcojęzyczni mogą w pełni uczestniczyć w spektaklu teatralnym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana