Jakie wymagania musi spełniać oświetlenie stanowiska pracy?
Oświetlenie stanowiska pracy musi spełniać wymagania określone w polskich przepisach. Ma ułatwiać pracownikowi wykonywanie obowiązków i nie narażać na szwank jego zdrowia. Odgórne zasady odnoszą się do oświetlenia ogólnego i miejscowego. Jakie natężenie oświetlenia muszą zapewnić pracodawcy osobom pracującym w ich firmie? Poznaj kluczowe parametry oraz potencjalne skutki złego światła.
Czym jest oświetlenie ogólne i miejscowe stanowisk pracy?
Każdy pracownik ma prawo do pracy w zdrowych warunkach. Obowiązkiem pracodawcy jest mu je zapewnić, chociażby dbając o właściwe oświetlenie ogólne i miejscowe. To pierwsze zastępuje światło dzienne. Rozświetla całe pomieszczenie, by umożliwić swobodne poruszanie się i orientację. Najczęściej montuje się je na sufitach lub ścianach.
Z kolei, jeśli chodzi o oświetlenie miejscowe, to polega ono na tym, że strumień światła pada na niewielki obszar. Dzięki temu można dostrzec szczegóły danego przedmiotu lub pola. Ten rodzaj oświetlenia jest niezbędny przy wykonywaniu czynności wymagających skupienia wzroku. Na co dzień używasz go do czytania lub pisania. Zawsze powinno być włączone razem z nim światło ogólne. Natężenie tego drugiego powinno stanowić 20% natężenia oświetlenia miejscowego.
Jeśli stanowiska robocze wiążą się z większym skupieniem wzroku i uwidocznieniem detali, kształtów, konieczne jest uruchomienie obu rodzajów oświetlenia. Ponadto, oświetlenie miejscowe stosuje się do osób starszych i tych, które mają problemy związane ze wzrokiem. Jeśli potrzebujesz porady w tych kwestii jakości lamp, skonsultuj się z doradcami w hurtowni oświetlenia.
Co składa się na prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy?
Przede wszystkim, powinno się dążyć do tego, by do miejsca pracy dopływało światło dzienne z okien. Nie zawsze jest to jednak możliwe i wystarczające. Co ciekawe, jeśli pracodawca chce zastosować tylko sztuczne oświetlenie, musi dostać na to zgodę od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Na parametry oświetlenia elektrycznego składają się takie elementy, jak:
natężenie — wyraża się je w luxach, wartość zależy od rodzaju wykonywanej pracy.
wskaźnik olśnienia — to np. odbijanie się światła od ekranu komputera; dopuszcza się wartości 0,2 — 0,7 odbicia światła od przedmiotów,
współczynnik odzwierciedlania barw (CRI) — im wyższy, tym bardziej naturalne są kolory, przy montażu, kreśleniu czy pisaniu wymaga się CRI 80.
migotanie — niekorzystnie wpływa na samopoczucie, rozdrażnia i powoduje bóle głowy czy napady padaczkowe,
kierunek światła — ułatwia pracę ze szczegółami, służy likwidacji cieni,
energooszczędność — zaleca się używanie lamp ledowych.
Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy — przykładowe normy
Poniżej prezentujemy przykładowe czynności i wymagane przy nich minimalne natężenie:
pisanie ręczne — 500 lx,
kreślenie — 750 lx,
spawanie — 300 lx,
precyzyjny montaż elementów — 750 lx,
produkcja narzędzi, szablonów — 1000 lx.
Jakie zasady obowiązują odnośnie do oświetlenia stanowiska komputerowego?
Na oświetlenie stanowiska komputerowego składa się kilka ważnych elementów. Po pierwsze, ekran monitora powinien być wyposażony w powłokę antyodbiciową. Po drugie, powinien być umiejscowiony bokiem do okna. W pomieszczeniu dobrze jest zamontować światło rozproszone, które nie będzie się odbijać od monitora. Na blat biurka musi padać światło o natężeniu przynajmniej 500 lx.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana